Stercorarius parasiticus (Arctic Skua)
Lyd
Andre navn
- Tyvjo på norsk
- Arctic Skua på engelsk
- Almindelig kjove in Danish
- Kjói in Icelandic
- Háskil in Northern Sami
- Labb in Swedish
- Schmarotzerraubmöwe in German
Om arctic skua
Kjennetegn: Tyvjoen kan minne om en måke i formen, men er mer elegant og har helmørke vinger og en forlenget sentral stjertfjær som måkene mangler. De opptrer i to fargefaser, en lys og en mørk. Den lyse er vanligst i de nordlige delene av utbredelsesområdet.
Utbredelse: Tyvjoen er nært knyttet til kysten og finnes langs hele norskekysten, hovedsakelig fra Rogaland og nordover. Det hekker også noen par i innlandet i Finnmark.
Næring: Arten lever som en kleptoparasitt. Det vil si at den stjeler mat fra andre fugler. Dette gjør at tyvjoene ofte finnes i nærheten av alkefugl- eller terne- og måkekolonier.
Forflytninger: En utpreget trekkfugl, som overvintrer langs kysten av Sør-Afrika og det østlige Sør-Amerika. De kommer tilbake til Norge fortrinnsvis i mai. Høsttrekket går av stabelen fra august og utover i september.
Norwegian Red List (2021): Vulnerable
Systematikk
Kategori | Vitenskapelig navn | English name |
---|---|---|
Kingdom | Animals | |
Phylum | ||
Subphylum | ||
Class | Birds | |
Order | ||
Family | Skuas | |
Genus | ||
Species | Stercorarius parasiticus | Arctic Skua |